Často kladené otázky

Kedy by mala žena podstúpiť svoju prvú prehliadku u gynekológa?

Mladým dámam odporúčam absolvovať prvú návštevu u gynekológa už v 15. roku života, pričom táto návšteva má väčšinou len konzultačný charakter. Prvé gynekologické vyšetrenie odporúčam u dievčat absolvovať pred prvou sexuálnou skúsenosťou, respektíve po dovŕšení 18 rokov.

Najčastejšími dôvodmi prvého vyšetrenia u gynekologa sú:

  • nepravidelná menštruácia
  • silné krvácanie
  • neobvyklý výtok z pohlavných orgánov
  • sexuálne aktívny život
  • informovanie sa o vhodnej antikoncepcii   
Ako často sa odporúča chodiť na preventívne prehliadky?

Prvú preventívnu prehliadku by mala žena absolvovať po dovŕšení 18. roku života. Následne by takúto prehliadku mala podstúpiť pravidelne každý rok.

Čo všetko zahŕňa preventívne gynekologické vyšetrenie?

Preventívne gynekologické vyšetrenie zahŕňa komplexné vyšetrenie vonkajších a vnútorných ženských orgánov, vrátane ultrazvukového vyšetrenia, odberu cytológie z krčka maternice, ultrazvukového a mamografického vyšetrenia prsníkov.

Prečo je preventívna prehliadka dôležitá?

Je dôležitá kvôli včasnému odhaleniu prípadných chorôb vonkajších a vnútorných ženských orgánov. Pomáha predísť závažným chorobám, ako sú rakovina krčka maternice alebo rakovina prsníka.

Ako sa mám pripraviť na gynekologické vyšetrenie?

Nie je potrebná špeciálna príprava, prísť by ste však mali mimo menštruácie a mali by ste si pamätať dátum poslednej menštruácie.

Po koľkých dňoch po vymeškaní menštruácie by som mala ísť na gynekologické vyšetrenie pre prípadné potvrdenie tehotnosti?

Pokiaľ netrpíte žiadnymi ťažkosťami, odporúčam navštíviť gynekológa v 2. až 3. týždni po vymeškaní menštruácie. Počas tejto návštevy vám vykonáme palpačné a ultrazvukové vyšetrenie maternice, prípadne aj krvné vyšetrenie na tehotenský hormón. Tehotenský hormón vyšetrujeme v prípadoch, keď sa ultrazvukom ešte nedá jednoznačne potvrdiť tehotnosť.

Ako často mám navštíviť tehotenskú poradňu po potvrdení tehotnosti?

Prvé vyšetrenie tehotnej ženy je dôležité vykonať medzi 8. až 11. týždňom tehotenstva. V priebehu tehotenstva vás čakajú rôzne vyšetrenia, krvné testy, ultrazvukové prehliadky, genetické testy. V prípade normálneho priebehu tehotenstva budete poradňu navštevovať pravidelne do 36. týždňa tehotenstva každé 4 týždne a od 37. týždňa tehotenstva až do pôrodu každý týždeň.

Čo znamená psychoprofilaxia pre tehotné ženy?

Zmyslom psychoprofilaxie je pozitívne naladenie psyché ženy prostredníctvom poskytnutia informácii, vedomostí a zručností, ktoré pomôžu žene lepšie zvládať tehotenstvo, pôrod a šestonedelie.

Čo všetko si mám so sebou vziať do pôrodnice?

Do pôrodnice by ste si určite mali zobrať:

  • Dokumenty: kartičku poistenca, tehotenskú knižku, lekárske nálezy z obdobia tehotenstva, občiansky preukaz, sobášny list alebo vyhlásenie o otcovstve.
  • Hygiena: hygienické potreby, gynekologické vložky 
  • Ostatné: nočné košele, župan, podprsenky na kojenie, papuče, nohavičky, ponožky, telefón, vodu na pitie

Pre bábätko si nezabudnite zbaliť:

Jednorázové plienky, vlhčené obrúsky, krém proti zapareninám, oblečenie/ bavlnené body, košieľky, dupačky, ponožky, tenkú čiapku, ortopedické nohavičky, ak v pôrodnici balia naširoko. 

Na cestu domov prosím pribaľte pre bábätko deku alebo zavinovačku, svetrík a hrubšiu čiapočku.

Kedy mám podstúpiť mamografické vyšetrenie prsníkov?

Mamografické vyšetrenie by mala podstúpiť žena po 40. roku života a to pravidelne raz za 2 roky.

Kedy sa robí ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a kedy mamografické vyšetrenie?

Obvykle sa ultrazvukové vyšetrenie prsníkov robí od 18. do 40. roku života pacientky a následne po 40. roku života sa vykonáva mamografia.

Kedy a ako si mám vyšetriť prsníky sama?

Samovyšetrenie prsníkov by sa malo vykonávať niekoľko dní po skončení menštruácie, kedy sú prsia voľnejšie a menej citlivé. Pri samovyšetrení využívame zrak a hmat, preto je najvhodnejšie vykonávať ho v stoji pred zrkadlom a to krúživým pohybom jemným prehmatávaním celého prsníka bruškami prstov.

Aké typy antikoncepcie existujú?

Na Slovensku sa najčastejšie využívajú hormonálne tabletky, vaginálne hormonálne krúžky a vnútromaternicové telieska.

Ktorý typ antikoncepcie odporúčate?

Každá antikoncepcia má svoje výhody aj nevýhody. Pre určenie Vašej najvhodnejšej preferencie Vám odporúčam navštíviť moju ambulanciu, kde s Vami detailne prekonzultujem všetky možnosti, ich výhody, ale aj prípadné nežiaduce účinky.

Kedy mám začať užívať hormonálnu tabletkovú antikoncepciu?

Hormonálnu tabletkovú antikoncepciu užíva žena od prvého dňa menštruácie. Žena je chránená pred otehotnením hneď od začiatku užívania tabletkovej antikoncepcie. V prípade, že sa antikoncepcia začne užívať počas druhého až piateho dňa menštruácie, počas prvých siedmich dní užívania je nutné používať aj inú formu antikoncepcie (napr. kondóm).

Čo je vnútromaternicové hormonálne teliesko?

Hormonálne vnútromaternicové teliesko (malá plastová trubička v tvare T) obsahuje hormón, ktorý sa po zavedení do maternice uvoľňuje do dutiny maternice a zabraňuje otehotneniu.

Ako sa k vám môžem objednať na vyšetrenie?

Na vyšetrenie sa môžete objednať osobne, telefonicky (0905 260 070), e- mailom (mudr.balik@gmail.com), cez WhatsApp alebo Messenger.

Ako sa dozviem výsledky vyšetrenia?

Nález zistený počas vyšetrenia vám oznámime ihneď po vyšetrení. O výsledkoch vyšetrení, ktoré sa nerobia na našej ambulancii (napríklad vyšetrenie krvi, výsledok cytológie z krčka maternice) vás v prípade patologického výsledku budeme informovať telefonicky alebo e- mailom.

Sme tu pre vás

047/2816257 (zdr. sestra)

047/4831216 (lekár)

0905 260 070 (lekár)

mudr.balik@gmail.com

GYNBAL s.r.o. - Gynekologická ambulancia, MUDr. Ladislav Balík

Nemocničná 1
99 001 Veľký Krtíš